Stotesbury Cup Regatta–Saturday

stotes logoSaturday, May 21, 2016

button

8:45am Girls Junior Quad Semi-final 2/Stroke: E.Rapp, 3: M. Fassler, 2: R. Kliger, Bow: K. Hallahan, Top 3 to finals at 2:53pm: 5:55.99, sixth place — well done!

9:35am Girls Senior Double Semi-final 3/Stroke: B.Owen, Bow: E. Wescott,  5:53.43, second place

10:55am Girls Senior Single Semi-final 3/Stroke: K.Aemisegger,6:11.09 first place

FINAL 1:26pm Boys Junior Double/Stroke: N.Moeller, Bow: I.Wilkins; 5:17.58, third place, Bronze medal!

Stotes 2016 boys Jr Dbl

FINAL 2:10pm Girls Ltwt Double Heat/ Stroke: L.Naber, Bow: N.Tang: 5:55.43, fifth place

Stotes_Girls Ltwt Dbl

FINAL 3:38pm Girls Senior Double Semi-final 3/Stroke: B.Owen, Bow: E. Wescott: 5:48.48, fourth place

Stotes 2016 Girls Sr Dbl

FINAL 4:54pm Girls Senior Single Stroke: K.Aemisegger: 6:03.39, third place, Bronze medal!

Stotes 2016 Girls Sr Single

Stotesbury Cup Regatta 2016

stotes logoHere’s the line-up for Stotesbury on Friday/Saturday, May 20-21.

5,282 rowers will be on the river from 193 teams!

Click here for the LIVE stream!

button

Friday, May 20

4a@8:44am Boys Junior Double/Stroke: N.Moeller, Bow: I.Wilkins
Top 12 to semi-finals: 5th out of 22
Semi-finals on Friday@5:14pm, 2nd out of 10, 5:26.59
On to Finals on Saturday at 1:26pm

3a@8:59am Girls Freshman Eight Heat/Stroke: B.DiDonato, 7: A.Hook, 6: E.Berlinger, 5: O.Malen, 4: M.Horvat, 3: C.Boye, 2: A.Campbell, Bow: S.Worrell, Coxswain: L.Richards, Top 18 to semi-finals; 22 out of 50 — good race!

9a@10:36am Girls Ltwt Double Heat/ Stroke: L.Naber, Bow: N.Tang
Top 12 to semi-finals: 6th out of 29
Semi-finals on Friday at 6:00pm, 3rd out of six,5:57.75
On to Finals on Saturday at 2:10pm

10a@10:45am Boys Ltwt Double Heat/ Stroke: C.Seggev, Bow: D.Wentz, Top 12 to semi-finals (Semi-finals start Friday at 6:05pm; Final on Saturday at 2:18pm); 11 out of 17 On to semi-finals Friday@6:10pm, 6th out of 6; 5:49.16

13a@11:35am Boys Junior Quad Heat/ Stroke: D.Walkush, 3: A.Huang, 2: M.Donches, Bow: P.Sobral, Top 12 to semi-finals (Semi-finals start Saturday at 8:30am; Final at 2:44pm); 24 out of 27 – great effort!

14a@11:46am Girls Junior Quad Heat/Stroke: E.Rapp, 3: M. Fassler, 2: R. Kliger, Bow: K. Hallahan, Top 12 to semi-finals (Semi-finals start Saturday at 8:40am; Final at 2:53pm); 11 out of 24
On to semi-finals Saturday@8:45am

19a@1:07pm Girls Senior Double Heat/Stroke: B.Owen, Bow: E. Wescott, Top 18 to semi-finals (Semi-finals start Saturday at 9:25am; Final at 3:38pm); 9 out of 27
On to semi-finals Saturday at 9:35am

20a@1:18pm Boys Senior Double Heat/Stroke: S.Trombetta, Bow: J.Taggart, Top 12 to semi-finals (Semi-finals start Saturday at 9:40am; Final at 3:46pm); 21 out of 24 — nice race!

23a@2:00pm Girls Senior Quad Heat/ Stroke: G. Feirson, 3: J. McKernan, 2: C.Klebanoff, Bow: G.Loughlin, Top 12 to semi-finals (Semi-finals start Saturday at 10:10am; Final at 4:12pm); 13 out of 20 — well done!

26a@2:36pm Girls Senior Single Heat/Stroke: K.Aemisegger, Top 18 to semi-finals (Semi-finals start Saturday at 10:45am; Final at 4:54pm); 9 out of 37 — what a race!
On to semi-finals Saturday at 10:55am

 

LIVE on Stotesbury Cup eve!

stotes ga tent 5:19.jpeg

Thanks to our Tow/Set-Up Crew, led by John Aemisegger, the tents are already in place!  We are very near tent locations 15, 16, 17 in the usual area, south of the St. Joe’s boathouse.

 

From the other side of the river, you have this view…..